Zelená škola

Súkromná základná škola UNES

O programe:

Zelená škola je výchovno-vzdelávací program určený pre materské, základné a stredné školy, ktoré chcú zmeniť seba a svoje okolie. Cieľom programu je podpora školských komunít, v ktorých si ich členovia vyskúšajú čaro i nástrahy spolupráce. Žiaci s pomocou učiteľov a rodičov riešia reálne potreby svojej školy a okolia, čím pomáhajú k pozitívnej zmene.

Realizácia programu podporuje na školách priestor na rozvoj tvorivého a kritického myslenia. Praktická a holistická environmentálna výchova umožňuje nachádzanie súvislostí a hlbšie porozumenie. Na školách zapojených v programe dochádza k zlepšeniu medziľudských vzťahov a atmosféry prostredníctvom spolupráce na spoločných cieľoch.

2017/2018
V mesiaci február realizujeme ZBER PAPIERA.

Tvorili sme plagáty na správne triedenie odpadu. Vytvorili sme koše, ktoré sú umiestnené v priestoroch chodby, kde sa celá škola môže podieľať na triedení.

V mesiaci marec sme sa venovali knihám. Na škole prebehla ´burza kníh,´ kde si žiaci doniesli prečítané knihy a zamenili si ich za nové, neprečítané knihy. Aj touto aktivitou sme chránili životné prostredie, pretože sme dali použitým knihám druhú šancu.

V tomto mesiaci si žiaci počas vyučovania brávali knihy aj na školský dvor a spoločne či individuálne si spolu čítali.


V mesiaci apríl sme sa venovali týmto aktivitám:

1.       Rovesníckemu vzdelávaniu na tému o minimalizácii odpadu na škole a v rodinách (zhodnocovali sme dotazníky, ktoré sme zozbierali od rodičov).

2.       Pripravili sme informačné plagáty o triedení odpadu v priestoroch školy.

3.       Dávali sme veciam druhú šancu – vytvárali sme plátené tašky, vrecúška na potraviny zo starých tričiek a taktiež sme staré trička ozdobili tak, aby boli ešte použiteľné.

4.       Zamenili sme plastové poháre v školských triedach za sklenené, či keramické.

5.       Zakopali sme predmety z rôznych materiálov v školskej záhrade, aby sme mohli pozorovať ako dlho trvá ich rozklad.

6.       Vzdelávali sme sa o značke Fair trade a pripravili sme rodičom fair trade raňajky.

7.       Upratovali sme okolie školy.

8.       Vyzdobili sme školu obrazom z recyklovaného papiera.

9.       Pri príležitosti návštevy zo šiestich krajín (ERAZMU projekt) sme pripravili občerstvenie, ktoré neprodukovalo žiaden odpad.V mesiaci máj sme vytvárali diáre z použitých papierov (šmirákov) a ozdobovali ich prírodnými materiálmi. Naučili sme sa, že pekný darček sa dá vytvoriť aj vďaka recyklovaniu.
Organizovali sme Fairtrade raňajky pre rodičov a informovali ich o tom čo Fairtrade značka znamená. Taktiež sme ich povzbudzovali k tomu, aby si všímali a zamýšlali sa nad tým aké výrobky kupujú.
Na anglickom jazyku sme si vybrali ľubovoľnú enviromentálnu tému a pripravili (prezentovali) o nej krátky projekt. Témy: 1. Recycling, 2.Zero waste, 3. Rubbish in the sea.

2018/2019
SEPTEMBER
Tento mesiac sme začali skrášľovaním areálu školy prostredníctvom LAND ARTU (umenie v prírode), kde študenti vytvárali umenie z prírodných materiálov.

V mesiaci OKTÓBER sme navštívili bezobalový obchod a čapovanú drogériu v Nitre. Žiaci sa zúčastnili prednášky o tom prečo je potrebné zamýšľať sa nad množstvom plastu ktorý využívame a ako sa s ním narába v našom prostredí. Nakúpili sme si a pritom nevytvorili žiaden odpad. Potešili sme teda nielen seba, ale aj prírodu. 

V mesiaci NOVEMBER si krátku scénku o separovaní odpadu pre druhákov pripravila pani učiteľka Juliana spolu s odvážlivcom, štvrtákom Samkom.
Spolu so žiakmi si zopakovali ako sa triedi odpad a akých farieb sú jednotlivé koše. Herecky to spolu bravúrne zvládli.

DECEMBRI sa na našej škole uskutočnilo hlasovanie za najlepší Eko-kódex. Zapojili sa do neho všetci žiaci, učitelia a rodičia.
Žiaci druhého ročníka zvíťazili s ´Plastomatom,´ ktorý momentálne zdobí priestory našej školy a okrem toho je aj užitočný, pretože slúži ako kôš na plasty.
Ďakujeme všetkým zúčastneným a veríme, že sa i naďalej budeme zamýšľať nad prostredím, v ktorom žijeme.

V mesiaci JANUÁR sa naša škola zapojila do projektu EKO ALARM, vďaka ktorému sme získali koše na triedenie odpadu (vyrobené aj z kefiek Curaprox). V rámci projektu nám bola pridelená mentorka, ktorá nás učila ako správne triediť a predchádzať odpadu.
Dostali sme aj box, do ktorého zbierame použité zubné kefky a vďaka ktorým máme možnosť za 100 akýchkoľvek vyzbieraných zubných kefiek získať jeden kôš.
Box je umiestnený na stole pred divadlom a veríme, že odteraz nebudú použité kefky smerovať do komunálneho odpadu, ale na stôl, kde ich budeme môcť ďalej recyklovať. Ďakujeme.

FEBRUÁR: Štopkanie ponožiek?
Aj to sme si vyskúšali!
Naše staré mamy kedysi nezahodili oblečenie kým sa nerozpadlo a donekonečna opravovali, čo sa dalo. Presne takéto štopkanie na fľaši si vyskúšali aj žiaci štvrtého ročníka. A veru, bola to poriadna zábava. Hor sa do nosenia! :)

V mesiaci február tretiaci vyrábali pomôcky, ako napríklad ukazovadlo, menovky, stojan na perá, či tabuľku pre pomocníkov. Využívali pritom len materiál, ktorý sa nachádzal v ich triede v košoch na recyklovanie.
Veríme, že týmto inšpirujú aj ďalšie ročníky.Naša adresa

Javorová 644/12,
949 01 Nitra

Otváracia doba

Základná škola
7:30 – 17:00

Napíšte nám

Základná škola
orolinova@unes.sk

Zavolajte nám

Základná škola
+421 905 360 918

Neváhajte a využite jedinečnú možnosť prihlásiť svoje dieťa do Súkromnej základnej školy UNES.


Please publish modules in offcanvas position.